Kodėl naujos statybos būstas Vilniuje tampa mažesnis?
Nors naujos statybos būstas Vilniuje prisitaiko prie pirkėjų poreikių, NT ekspertai pastebi tam tikras tendencijas. Visų pirma, pirkėjai ieško namų, kurie būtų struktūriškai patogiame miesto mikrorajone ir užtikrintų lengvas susisiekimo galimybes. Kitas svarbus kriterijus – būsto plotas. Nors ir pastebima, kad pirkėjai vis daugiau palankumo rodo mažesnės kvadratūros būstams, išlieka aktualus erdvės pojūčio klausimas. Kitaip sakant, net ir nedidelės kvadratūros, tačiau racionaliai išplanuotas butas, esantis šalia parko, upės ar kitų populiariųjų gyvenamųjų erdvių, sulauks kur kas daugiau palankumo, lyginant su erdviu, tačiau nepatogioje miesto vietoje esančiu ir nepatogiai išplanuotu būstu.
Kaip keitėsi būsto plotas?
Vertindami vidutinį būsto plotą, galime matyti, kad prieš 20 metų statytų butų vidutinis plotas siekdavo apie 70 kvadratinių metrų. Tačiau nuo 2005 metų plotas ėmė mažėti ir šiuo metu kalbama apie 50–60 kvadratinių metrų. Tiesa, nereikėtų manyti, kad būsto ploto didėjimo / mažėjimo tendencija yra pastovi. Pvz., tuomet, kai buvo akcentuojami bendruomeniniai santykiai ir butas buvo suvokiamas tik kaip patalpa, skirta miegoti, jo dydis buvo itin mažas. Vėliau, kai buvo pradėta atsižvelgti į rinkos ekonomiką, o butai buvo pradėti statyti, atsižvelgiant ne į valdžios reikalavimus, o pirkėjo lūkesčius, būstas ėmė plėstis.
2004 metais pradėjus kilti būstų kainoms, pirkėjų poreikiai vėl ėmė keistis, kadangi mažesni būstai tapo lengviau įperkami, o augantis butų pardavimo skaičius tapo aktualus vystytojams, atsižvelgiant į tai, kad kvadratinio metro kaina mažesniuose butuose paprastai yra didesnė. Siekiant suteikti gyventojams daugiau patogumo ir paskatinti investuoti į naujuosius NT projektus, buvo pradėta iš naujo planuoti kambarių išdėstymą, siekiant užtikrinti patogias gyvenimo sąlygas net ir mažesnės kvadratūros butuose. Čia ypatingai aktualios tapo erdvesnės svetainės, sujungtos su virtuvės zona, vieno sanitarinio mazgo sukūrimas, koridorių atsisakymas – visa tai leido sumažinti bendrąjį būsto plotą, tačiau išlaikyti jo funkcionalumą. Ypatingo dėmesio sulaukė erdvūs balkonai ir terasos, leidžiantys maloniai leisti laiką gryname ore.
Kaip atrodo šiuolaikinis naujos statybos būstas Vilniuje?
Šiandien naujos statybos būstas Vilniuje prisitaiko prie išrankiausių gyventojų poreikių, siūlydamas plačias nekilnojamojo turto galimybes. Pirkėjų dėmesio sulaukia tiek erdvūs, tiek racionaliai išplanuoti mažesnės kvadratūros butai, esantys patogiose miesto zonose, užtikrinančiose lengvą susisiekimą. Ypatingai svarbų vaidmenį atlieka gyvenamoji aplinka: vidiniai kiemai, poilsio erdvės, pasivaikščiojimo takai, automobilių stovėjimo aikštelės. Šiuolaikinis būstas siekia suteikti maksimalias komforto sąlygas, užtikrinti aukštus ekonomiškumo rodiklius, pasiūlyti aplinkai draugiškus sprendimus ar net realizuoti alternatyviosios energetikos idėjas.