Odontologai apie danties rovimo procedūrą: šalinti neskubama, bet kartais būtina
Dantų rovimas skirstomas į keletą kategorijų. Vienais atvejais tenka rauti karieso itin pažeistą dantį. Kitais – dalinai prasikalusį protinį. Tačiau kiekviena situacija reikalauja atskiro įsigilinimo – nėra universalaus varianto.
Dantis labai pažeistas ėduonies – ką daryti?
Ėduonis, dar kitaip vadinamas kariesu, šiuolaikiniame pasaulyje itin paplitęs. Jeigu dantis labai apimtas ėduonies, greičiausiai teks rauti. Priešingu atveju pasireiškia nemalonūs simptomai – nuo prasto burnos kvapo ar skausmo iki pūliavimo ar žandikaulio cistos. Čia neigiamų pasekmių sąrašas nesibaigia. Nes ignoruojant, kad burnoje yra sugedęs dantis, ilgainiui tikėtinas ir periodontitas.
Be abejo, jei tik įmanoma, gydytojų tikslas yra išgydyti. Tačiau pasitaiko atvejų, kai vizitas uždelstas, dantis nebepataisomai sugedęs, galbūt ir pūlinys atsiradęs. Tuomet belieka rauti. Pati procedūra nekelia diskomforto, tik svarbu laikytis specialisto nurodymų po procedūros, kad žaizdelė greitai ir be komplikacijų sugytų.
Protinio danties rovimas – keblus klausimas?
Nemažai diskusijų kyla dėl protinių, arba trečiųjų krūminių, dantų. Vieniems jie išdygsta sulaukus pilnametystės ir vėliau, maždaug iki 25-erių metų. Kitiems išvis neišdygsta. O protinio danties rovimas aktualus įvairiais atvejais. Pavyzdžiui, jei jis prasikalęs ne iki galo, atsiranda minkštųjų audinių uždegimo tikimybė.
Vieni specialistai laikosi nuomonės, kad protiniai dantys neatlieka jokios naudingos funkcijos, tačiau kelia riziką. Kiti žiūri atlaidžiau. Šiaip ar taip, jeigu protinis dantis kelia problemų, jis bus šalinamas. Nors pats žodis „rovimas“ neskamba maloniai, o ir patys tretieji krūminiai dantys kartais dygsta „neprotingai“, procedūros metu nuskausminama. Paskaudėti gali jau po procedūros, taip pat ant žando gali susiformuoti mėlynė. O apskritai apie galimą riziką gydytojas informuoja ir, žinoma, nurodo, kaip elgtis, ko vengti.
Svarbu laikytis režimo
Išrovė dantį? Kad gijimas būtų kuo sklandesnis, reikia vadovautis gydytojo nurodymais. Kiekvienu atveju jie gali šiek tiek skirtis, tačiau yra ir tam tikrų universalijų, pavyzdžiui: parą laiko nevalyti dantų, vengti karšto maisto, karštų gėrimų, nerūkyti (reikėtų atsiriboti nuo rūkymo bent porą parų, antraip trukdoma žaizdai gyti). Taip pat svarbus ir universalus patarimas – vengti fizinio krūvio (ir nesilankstyti).
Palikti dantį ar šalinti – tai klausimas, reikalaujantis kruopštaus įsigilinimo į situaciją ir odontologinės kompetencijos. Jeigu nebeįmanoma pagydyti, rovimas laikomas būtina procedūra, mat palikus tokį dantį susiduriama su nemaloniais simptomais, atsiranda grėsmė gretimiems dantims. O jei prireikė šalinti, specialistas nurodys viską, kas svarbiausia, kad gijimas būtų sklandus.